Laimė
Šiandien širdies ir kraujagyslių ligų nebegalime vadinti vyresnių žmonių problema – serga vis jaunesni. Stresas, nuovargis, įtemptas gyvenimo ritmas, mažas fizinis aktyvumas. Šie veiksniai, didinantys riziką susirgti širdies ligomis, juk yra pažįstami kiekvienam iš mūsų, ar ne?
Tad reguliariai tikrintis reikėtų ne tik sergantiems širdies ligomis – į klausimą „Ar tavo širdis stipri ir sveika?“ atsakymą turime žinoti visi.
Tiksliausiai visus atsakymus kol kas gali pateikti daugiafunkcinis gyvybinių funkcijų monitorius „Equivital“. Unikalios įrangos dėka apie savo širdies, kraujagyslių bei kvėpavimo sistemos būklę sužinosite kur kas daugiau informacijos nei atliekant įprastus tyrimus.
Vienintelis toks aparatas Lietuvoje, o ir Baltijos šalyse, yra tik Palangoje ant jūros kranto įsikūrusioje sanatorijoje „Gradiali“.
Įrangos išskirtinumas – mobilumas
„Equivital“ tyrimas gali trukti net iki 24 valandų, tačiau neišsigąskite – tuo metu jums nereikia gulėti „pririštam“ prie monitoriaus. Tyrimo metu jūs dėvėsite plono audinio liemenę su fiziologinius duomenis registruojančiu davikliu ir galite veikti ką panorėję.
„Liemenės būna įvairių dydžių. Ji neturėtų būti pernelyg laisva ir atvirkščiai, neturėtų spausti, veržti ar riboti judesių, – pasakoja „Gradiali“ sanatorijoje šiuos tyrimus atliekanti gydytoja kardiologė Jūratė Gerdauskytė. – „Equivital“ yra neskausmingas tyrimo metodas, todėl diskomforto jausmas yra minimalus ir labiau siejamas su psichologiniais tiriamojo aspektais, jo nusiteikimu.“
Nešiojant liemenę rekomenduojama laikytis jums įprasto dienos rėžimo, o atsisakyti reikėtų tik maudynių vandenyje bei elektros ir magneto terapijos procedūrų. Kiek tiksliai truks tyrimas, priklauso nuo reikiamo surinkti duomenų kiekio.
Esant poreikiui, prie liemenės prijungus papildomą nešiojamą išorinį maitinimo šaltinį, 24 valandas trunkantį tyrimo laiką galima ir dar prailginti.
Gausite itin išsamią informaciją
Kol nešiodami liemenę leisite laiką atsinaujinusioje „Gradiali“ sanatorijoje, prietaisas nuo jūsų kūno realiuoju laiku įrašys ir persiųs informaciją apie jūsų organizmo būklę. Dauguma gyvybinių funkcijų monitorių fiksuoja pulsą, arterinį kraujo spaudimą, temperatūrą, deguonies saturaciją kraujyje, o štai „Equivital“ tyrimo metu yra gaunami ne tik šie, bet ir daugiau duomenų.
„Apskaičiuojami įvairūs išvestiniai parametrai. Pavyzdžiui, daugiau nei 10 širdies variabilumo rodiklių, kvėpavimo tūrių dinamika, kūno pozicijos pokyčiai, – vardija J. Gerdauskytė. – Gauta informacija leidžia spręsti apie tiriamojo treniruotumo lygį, širdies ir kraujagyslių būklę, galimus miego sutrikimus.“
Tyrimo laikui pasibaigus ir nusiėmus liemenę bus pradėtas duomenų perkėlimo ir analizavimo etapas. Po jo jums bus pateiktos išsamios gautų rezultatų išvados bei tolimesnės gyvensenos rekomendacijos. Didžiausias dėmesys skiriamas širdies ritmo variabilumo rodikliams.
„Širdies ritmo variabilumas atspindi intervalų tarp vienas po kito einančių širdies susitraukimų trukmių variaciją. Kuo įvairesnės trukmės šie intervalai, tuo didesnis širdies variabilumas ir tuo, savo ruožtu, yra didesnės širdies adaptacijos galimybės“, – paaiškina J.Gerdauskytė.
Šie rodikliai, pasak kardiologės, natūraliai blogėja su amžiumi, tačiau svarbu pabrėžti, jog įtakos turi ir jūsų treniruotumas, stresas, gretutinės ligos.
Kam tyrimas rekomenduojamas?
Atlikti „Equivital“ tyrimą derėtų sergantiems hipertenzija, koronarine širdies liga, patyrusiems miokardo infarktą ar širdies operaciją. Netikėtai susidūrus su tokiomis ligomis visada rekomenduojama keisti gyvenimo būdą. Tačiau kaip pamatuoti, ar pokyčiai yra veiksmingi?
„Atlikus „Equivital“ tyrimą su, pavyzdžiui, 6 mėnesių tarpu, galima tiksliai stebėti širdies variabilumo pokyčius ir vertinti gyvensenos pokyčių efektyvumą“, – sako sanatorijos „Gradiali“ gydytoja.
Jeigu nesergate jokia širdies liga, jaučiatės gerai ir galvojate, kad „Equivital“ tyrimas jums nereikalingas – klystate. Apie viešnagę „Gradiali“ sanatorijoje derėtų pagalvoti, jeigu nors vienas iš šių rizikos faktorių, galinčių daryti įtaką širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimui, jums yra pažįstamas: mažas fizinis aktyvumas, rūkymas, stresas, netinkama mityba, nutukimas (ypač pilvinio tipo), cholesterolio apykaitos sutrikimas, arterinė hipertenzija.
J. Gerdauskytė pabrėžia ir paveldėjimo svarbą: „Manoma, kad jei abiems tėvams pasireiškė koronarinės širdies ligos simptomai iki 55-ių metų, vaikams tikimybė susirgti šia liga išauga dvigubai lyginant su bendra populiacija. Vyresniame amžiuje ši rizika taip pat didėja.“
Rezultatai gali nustebinti
Beje, kai kurie „Equivital“ fiksuojami parametrai yra siejami su simpatinės ir parasimpatinės nervų sistemos aktyvumu, todėl tyrimas rekomenduojamas ir vegetodistoniją turintiems žmonėms, taip pat tiems, kuriuos vargina stresas, miego sutrikimai, mat tyrimo metu galima nustatyti tokius sutrikimus, kaip, pavyzdžiui, miego apnėja.
Prie „Equivital“ liemenės galima prijungti ir papildomų daviklių, pavyzdžiui, pulsoksimetrą, arterinio kraujo spaudimo matavimo aparatą ar odos galvaninį daviklį, nustatantį prakaito liaukų aktyvumą. Sanatorijoje „Gradiali“ dirbanti specialistė prisimena visus nustebinusį atvejį: „Pastebėjus paciento prakaitavimą ne fizinio aktyvumo metu, o prieš konkrečią procedūrą, buvo nustatyta, kad pacientas pats nepajusdavo, kiek stipriai jos bijojo.“
Tad jeigu norite nuodugniai ištirti savo širdies, kraujagyslių bei kvėpavimo sistemos būklę arba tiesiog sužinoti išsamią informaciją apie sudegintas kalorijas, nueitus žingsnius ir gauti profesionalias rekomendacijas, atvykite į „Gradiali“ sanatoriją.
Atliekant „Equivital“ tyrimą 24 valandas, viešnagę pajūryje patartina planuoti 2-3 dienoms. Nepamirškite: sveikata yra brangiausias mūsų turtas, o ligų prevencija sutaupo nemažai lėšų ateityje.
+370 656 30386 / labas@efcom.lt